• Dejepisná exkurzia piatakov

•

Žiaci 5. ročníka si na začiatku decembra, dňa 5.12.2018,  boli overiť v praxi poznatky, ktoré si osvojili na hodinách dejepisu. V rámci dejepisnej exkurzie navštívili Slovenské technické múzeum v Košiciach, kde si okrem vystavených exponátov a výkladu lektorky, mohli niektoré exponáty aj vyskúšať, napr. telefónnu búdku, písací stôl a pod. Okrem múzea si pozreli aj pamiatky starého mesta a zabavili sa na vianočných trhoch.

• Začiatok vianočného času (1.12.2018)

• December sa ešte len začal a žiaci 5. ročníka sa rozhodli užiť si vianočnú atmosféru. Vybrali sa na spoločný výlet do Prešova. Chceli tak spoločne vstúpiť do vianočného času a lepšie sa spoznať. Spoločne si pozreli pamiatky Prešova a vianočné trhy, vzájomnú spoluprácu a komunikáciu si precvičili v Laser Aréne a pri Bowlingu. Ich celodennú aktivitu zdokumentovali členovia fotografického krúžku.

• iBobor

• Začiatkom novembra sa žiaci našej školy zapojili do internetovej on-line informatickej súťaže iBobor. Z 96 súťažiacich žiakov až 42 bolo úspešných a získalo diplom. Blahoželáme!

• BRLOH

• Žiaci našej školy sa tento rok druhýkrát zapojili do súťaže Brněnská logická hra BRLOH. Reprezentoval nás team Cool girls, ktorý tvorili: Tamara Girašková (8.B), Patrícia Nalevanková (8.B), Hyacinta Novická (8.A), Kristína Prevužňáková (8.A). V konkurencií 41 slovenských ZŠ a gymnázií získali po 3 kolách 20. miesto a spomedzi 360- tich českých a slovenských základných škôl obsadili 140. miesto. Za ich snahu ďakujeme a k umiestneniu blahoželáme.

• Dobrý skutok sa počíta

• V utorok 27. novembra 2018 sme sa stali súčasťou celosvetového sviatku darovania a štedrosti #GivingTuesday. Žiaci 6.B triedy spolu so svojou triednou učiteľkou vyrábali vianočné pozdravy, ktoré poslali starším ľuďom a ľuďom odkázaným na pomoc do DSS Betánia n. o. v meste Lipany, aby ich potešili a spríjemnili tento predvianočný čas. Žiaci 5.B triedy spolu so svojou triednou učiteľkou pomohli pani upratovačke pri upratovaní tried, aby jej spravili krajší deň a uľahčili jej náročnú prácu. Pani upratovačku to veľmi potešilo. Zúčastneným triedam ďakujeme.

• Živé knižnice

• Počuli ste už niekedy o knižnici, v ktorej nájdete tzv. živé knihy, či o knižnici v ktorej sa nečíta?

Živé knižnice sa realizujú v rámci projektu Vnímavé školy s cieľom umožniť žiakom, študentom i učiteľom počúvať, vnímať, zamyslieť sa, diskutovať a spoločne hľadať riešenia  na problémy v našej spoločnosti. Podstatou takýchto knižníc je, že živými knihami sú v podstate ľudia, ktorí v sebe našli odvahu rozpovedať svoj životný príbeh a podeliť sa s ním s ostatnými.

Učitelia ako aj odborní zamestnanci našej školy sa dňa 21.11.2018 s takýmito živými knihami zoznámili a v pohodovej atmosfére sa spoločne započúvali do ich príbehov. Ako jedna z mála škôl v širokom okolí  sme tak mali jedinečnú možnosť spoznať dve živé knihy. Prvou z nich bola  Alexandra Giňová, rómska líderka zo Zborova, a druhou Roman Vrábel, mladý muž s telesným hendikepom, ktorý za nami pricestoval spolu so svojou asistentkou až z Veľkého Krtíša. Obidvaja kráčajú životom s určitými prekážkami, no napriek tomu v sebe našli dostatok sily a odhodlania odovzdať svojim čitateľom a čitateľkám odkaz, ktorý má pomôcť búrať predsudky a stereotypy zakorenené v spoločnosti.

Na rozdiel od kníh klasických, živé knižnice nám umožnili pýtať sa, vypočuť si názory či spoločne hľadať riešenia aj na problémy, ktoré sa týkajú nás všetkých.  Živé knihy, ďakujeme!

• Olympiáda SJL

• Každá poctivá práca sa vypláca. Odmenou pritom nemusí byť iba známka či vecná odmena, ale aj dobrý pocit zo seba samého. Aj to si mohli povedať žiaci, ktorí sa 28.11.2018 zúčastnili okresného kola Olympiády SJL v Sabinove. Víťazka školského kola tejto súťaže, Patrícia Nalevanková (8.B), nás v tento deň reprezentovala v konkurencii žiačok 8. a 9.ročníka nášho okresu. Súťaž pozostávala z troch častí - písomného testu, transformácie textu a ústnej časti. Patrícia si za svoj výkon vyslúžila  4.miesto a  rozhodne má byť načo  hrdá. Uspieť v konkurencii starších žiakov určite nebolo ľahké. K jej výkonu jej teda srdečne blahoželáme!

• Detský čin roka 2018

• Deti sa učia cez reálne príbehy iných detí ako pomôcť ľudom i prírode.

18. ročník projektu sa koná pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku.

Aj naša škola sa zapojila do hlasovania. Ďakujeme p. učiteľke Ondášovej, p. učiteľke Telepákovej a p. učiteľke Kallovej, vďaka ktorým sme sa mohli zapojiť do ankety a podporiť tak dobrú vec.

Každý dobrý skutok je veľký čin. Deti to vedia a menia tak svet k lepšiemu.