Plán práce
V našej škole sa môžu žiaci aktívne zapájať do rôznych aktivít a programov, ktoré podporujú zdravý životný štýl. Medzi ne patria aktivity na podporu prevencie obezity u detí školského veku. Súčasťou výchovno-vzdelávacieho procesu je aj prevencia závislostí a prevencia patologických javov.
Počas školského roka budú žiaci zapájaní do aktivít zameraných na formovanie vzťahu k zdravému životnému štýlu, ochranu telesného a duševného zdravia, odstraňovanie zdraviu škodlivých vplyvov a prevenciu rizikového správania (násilie, šikanovanie, záškoláctvo, agresivita, delikvencia, kriminalita, drogové závislostí, zneužívanie, prejavy extrémizmu, terorizmu, HIV/AIDS, obchodovanie s ľuďmi, zlepšenie psychosociálnej klímy a podporu duševného zdravia.
Koordinátor prevencie: Mgr. Daniela Babjaková
Plán práce koordinátora drogovej prevencie v šk. roku 2016/2017 vychádza z nasledujúcich dokumentov:
- POP MŠ SR na rok 2016/2017 – čl. 1.5.10 Zdravý životný štýl a čl.1.5.11 Bezpečnosť a prevencia.
- Národná protidrogová stratégia SR na roky 2013-2020
- Národný program podpory zdravia v SR na rok 2016
- Národný akčný plán pre problémy s alkoholom na roky2013-2020
- Národný akčný plán na prevenciu obezity v SR
- Metodické usmernenie č. 7/2006-R z 28. marca 2006 k prevencii a riešeniu šikanovania žiakov v školách a školských zariadeniach
Cieľom práce koordinátora prevencie je:
- aktívne zapájať deti a žiakov do aktivít a programov, ktoré podporujú výchovu ku zdraviu a zdravý životný štýl,
- realizovať aktivity a programy na podporu prevencie obezity, telesného a duševného zdravia,
- informovať žiakov o škodlivých a vedľajších účinkoch alkoholu, fajčenia, drog, dopingových látok,
- informovať zákonných zástupcov o preventívnych aktivitách školy, ako aj o možnostiach odbornej pomoci, ktorú poskytujú CPPPaP v Sabinove,
- priebežne monitorovať správanie sa detí a žiakov a zmeny, v prípadoch podozrenia na porušovanie ich zdravého osobnostného vývinu alebo podozrenia, že by mohli byť vystavení ohrozeniu života, zdravia alebo neľudskému a zlému zaobchádzaniu, zabezpečiť ich ochranu a bezodkladne riešiť vzniknutý problém v súčinnosti s vedením školy a zákonnými zástupcami dieťaťa a žiaka,
- v súlade s úlohami Národného programu boja proti obchodovaniu s ľuďmi na roky 2015 – 2018 sa odporúča realizovať besedy s vyškolenými odbornými zamestnancami z CPPPaP o rizikách práce v zahraničí a o prevencii pred neľudským zaobchádzaním, obchodovaním s ľuďmi a otrockou prácou.
- Prevencia HIV/AIDS – celoslovenský projekt Červené stužky
- Prevencia šikanovania, riziká internetu, prevencia kyberšikany
- Riziká dospievania
Odporúčané linky:
www.bezpre.sk, www.minv.sk, www.obchodsludmi.sk, www.prevenciasikanovania.sk, www.statpedu.sk, www.minedu.sk, www.zodpovedne.sk; www.stopline.sk; www.ovce.sk; www.pomoc.sk.
Metódy a formy práce:
- prednášky,
- besedy s odborníkmi,
- práca na triednických hodinách,
- videoukážky a prezentácie,
- dotazníky, ankety,
- monitorovanie správania žiakov,
- prosociálna činnosť bez očakávania reciprocity,
- nástenky, plagáty, informačné panely.
Pri všetkých aktivitách sú zohľadňované vekové osobitosti žiakov, ich schopnosti a záujmy, ako aj ich rodinné prostredie.
Prevencia drogových závislostí v škole vychádza z článku 33 Dohovoru o právach dieťaťa a Európskej protidrogovej stratégie. Týka sa realizácie preventívnych opatrení na úrovni škôl a školských zariadení, priorít rezortu školstva, výchovno-vzdelávacích projektov a programov.
„Vážme si život, robme svet krajším - s úsmevom a priateľmi to pôjde ľahšie.“„Život máš iba jeden – neexperimentuj zbytočne, žiadne reprízy nebudú.“
Mgr. Daniela Babjaková