Medzinárodný deň školských knižníc prvý raz vyhlásila Dr. Blanche Woolls, prezidentka Medzinárodnej asociácie školského knihovníctva, v roku 1999. Odvtedy sa uskutočňuje každoročne štvrtý októbrový pondelok. Tohto roku to bolo dňa 26. októbra. Žiaci prvého stupňa si tento medzinárodný deň pripomenuli spolu so svojimi pani učiteľkami pri aktivite, kde žiaci „urobili reklamu“ knihe, ktorú čítali v mesiaci október. Sme radi, že aj napriek zložitej situácii, v ktorej sa celý svet nachádza, žiaci neprestávajú čítať a radi sa ponoria do deja zaujímavých kníh.
„Knihy sú ako dvere. Otvoríte ich a vstúpite do iného sveta.“ (Jeanette Winterson)
- 10
Aktuálne opatrenia - „Spoločná zodpovednosť“
Vážení rodičia, učitelia, žiaci všetky aktuálne informácie v súvislosti s celoplošným testovaním nájdete tu:
Do pozornosti dávame tieto dokumenty:
PODMIENKY VSTUPU DO BUDOVY ŠKOLY
Vyhlásenie zákonného zástupcu o bezinfekčnosti:
VYHLÁSENIE ZZ O BEZINFEKČNOSTI
OTÁZKY A ODPOVEDE K FUNGOVANIU ŠKÔL PO TESTOVANÍ
Milí rodičia, učitelia, žiaci...
Na otázky odpovedal minister školstva, vedy, výskumu a športu Mgr. Branislav Gröhling.
Vyberám vaše najčastejšie otázky v súvislosti s fungovaním škôl a testovaním a pripájam odpovede na ne:
RODIČ
Čo sa stane, ak je jeden rodič pozitívny?
Ak je iba jeden člen domácnosti pozitívny, celá domácnosť ostáva v povinnej 10-dňovej izolácii, vrátane žiaka. Pri návrate žiaka do školy sa požaduje potvrdenie od lekára.
Môže žiak navštevovať školu, ak jeden rodič nebol na testovaní?
Vzhľadom na ochranu žiakov aj učiteľov v škole odporúčame rodičom neumiestniť dieťa do materskej školy a v základnej škole využiť ospravedlnenie žiaka na 5 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní (teda 3. november, 4. november, 5. november, 10. november a 11. november). Do týchto dní sa nepočítajú víkendy ani prázdniny.
Ak ale rodič potrebuje dať dieťa do školy, dieťa môže v zmysle vyhlášky ÚVZ č. 16 vstupovať do budovy školy. Rodič bez negatívneho testu však do školy vstúpiť nesmie.
Môže netestovaný rodič odprevadiť dieťa do školy?
Odprevadenie pred školu vyhláška č. 16 ÚVZ nezakazuje. Podľa vyhlášky ale nemôže dospelá osoba bez negatívneho testu vstupovať do vonkajších a vnútorných priestorov školy. Rodičom však odporúčame, aby zvážili neumiestniť dieťa do MŠ alebo ospravedlniť žiaka zo ZŠ.
Škola informuje, že žiak, ktorého rodič sa netestoval, nemôže navštevovať školu. Čo s tým?
Ide o staré opatrenie. Aktuálne platí nová vyhláška ÚVZ č. 16 z 30 októbra 2020. Podľa nej má žiak 0-4. ročníka ZŠ, žiak špeciálnej ZŠ alebo iné dieťa do desať rokov výnimku a nemusí pri vstupe do budovy predkladať negatívny test. Rodičom ale ministerstvo odporúča, aby zvážili neumiestniť dieťa do MŠ alebo ospravedlniť žiaka zo ZŠ.
Môže škola požiadať rodiča alebo inú osobu pri vstupe do budovy o preukázanie sa negatívnym testom?
Áno. Pri vstupe do budovy môže podľa § 1 ods. 3 a § 2 ods. 3 vyhlášky č. 16 ÚVZ riaditeľ alebo poverený zamestnanec požadovať od osoby vstupujúcej do budovy preukázanie sa negatívnym výsledkom testu alebo potvrdenie o výnimke z testovania.
ŽIAK
Čo robiť s triedou na prvom stupni, ak mal žiak pozitívny test?
V tomto prípade treba postupovať podľa Manuálu pre ZŠ a teda po konzultácii s RÚVZ prejsť na dištančnú výučbu v danej triede na obdobie, ktoré určí RÚVZ (spravidla 10 kalendárnych dní). Pri návrate žiaka do školy sa požaduje potvrdenie od lekára.
Môže netestovaný 10-ročný štvrták nastúpiť do školy bez negatívneho testu?
Bez negatívneho testu môžu do budovy vstúpiť žiaci nultého až štvrtého ročníka bez ohľadu na vek. Okrem nich majú výnimku na vstup do budovy bez negatívneho výsledku aj žiaci špeciálnej školy a aj všeobecne deti do desať rokov.
Ak rodič ospravedlňuje dieťa zo školy na 5 dní, počítajú sa do tohto času aj prázdniny a víkend?
Nie, do ospravedlnenia žiaka sa počítajú len dni vyučovania.
ZAMESTNANEC
Čo s triedou, ak mal zamestnanec pozitívny test?
Odporúčame, aby trieda prešla na dištančnú výučbu na obdobie 10 dní po súhlase zriaďovateľa. Zamestnanec informuje svojho lekára o výsledku testu a buď čerpá pandemickú PN alebo pracuje z domu. Zamestnanci, ktorí majú negatívny výsledok testu, môžu podľa vyhlášky č. 16 ÚVZ vstúpiť na pracovisko.
Čo robiť, ak člen domácnosti učiteľa bol pozitívny?
Podľa vyhlášky č. 15 ÚVZ je v prípade pozitívneho výsledku jedného člena domácnosti celá domácnosť v povinnej 10-dňovej izolácii. Učiteľ môže pracovať z domu, alebo sa môže dohodnúť na čerpaní dovolenky, náhradného voľna alebo na pracovnom voľne.
Čo robiť, ak zamestnanec nebol testovaný?
Podľa vyhlášky č. 16 ÚVZ zamestnanec bez negatívneho testu nemôže vstúpiť do budovy školy. V tomto prípade odporúčame prácu z domácnosti alebo čerpanie dovolenky, náhradného voľna či pracovného voľna.
Čo robiť, ak zamestnanec nebol testovaný, pretože má výnimku zo zdravotných dôvodov?
Takýto zamestnanec môže podľa vyhlášky č. 16 ÚVZ vstúpiť do školy aj bez negatívneho výsledku testu. Ale s cieľom ochrániť zdravie a bezpečnosť učiteľov a žiakov odporúčame, aby sa v tomto prípade škola a zamestnanec dohodli na výkone práce z domácnosti na 10 kalendárnych dní.
Musí učiteľ cez jesenné prázdniny čerpať dovolenku?
Učiteľ alebo zamestnanec školy nemusí cez prázdniny čerpať dovolenku. Riaditeľ mu môže zadať prácu z domácnosti alebo prácu z pracoviska.
OSTATNÉ
Prečo sa menili jesenné prázdniny v materských školách?
Pôvodne mali jesenné prázdniny výnimočne platiť aj pre MŠ na základe rozhodnutia z piatku 23. októbra 2020. Ale následne sme v pondelok 26. októbra dostali z Ústredného krízového štábu požiadavku, aby sa prázdniny v materských školách vrátili do štandardného režimu – teda tak, že o nich rozhoduje škola.
Prečo vyšlo Usmernenie ministerstva školstva až v nedeľu večer?
Usmernenie z väčšiny nadväzuje na vyhlášky ÚVZ a opakuje ustanovenia v nich. Posledná vyhláška, ktorá určuje povinnosti a výnimky pri negatívnom teste, bola vydaná v piatok 30. októbra 2020 okolo 20.00. Okrem toho sme ešte časti Usmernenia týkajúce sa pracovno-právnych vzťahov museli prekonzultovať s rezortom práce ako aj s lekármi.
Prečo rodičom ministerstvo iba „odporúča“ nedať dieťa do školy alebo škôlky, ak rodičia nemajú test?
Riadime sa vyhláškami ÚVZ, ktoré platia a musíme ich rešpektovať. Tie umožňujú žiakovi vstúpiť do školy. Preto dávame toto odporúčanie. Rozumiem, že niektorí učitelia majú obavy, ale ide o rovnaký stav, aký bol doteraz. Stále sa na školách nosia rúška, stále sa dodržuje hygiena a stále je dôležité dodržiavať hygienicko-epidemiologické opatrenia.
Vírus stále medzi nami je. Preto upozorňujem školy, aby aj po testovaní a aj pri negatívnych výsledkoch naďalej dodržiavali všetky hygienicko-epidemiologické opatrenia tak, ako doteraz.
P.S: Aktuálne prebehne vyhodnotenie výsledkov celoplošného testovania a dnes bude rokovať Ústredný krízový štáb. Od toho závisí aj to, ako budú školy ďalej fungovať.
Ďakujem veľmi pekne učiteľom aj riaditeľom škôl za ich prácu v tomto období a za to, že sú aj naďalej zodpovední. Budem sa snažiť, aby sme sa vrátili do škôl čo najskôr, ako to bude možné.
Aj naša ŠKD prežíva jeseň naplno :)
Tento školský rok sme začali činnosť v ŠKD vo veľmi dynamickej dobe, plnej neočakávaných a náhlych opatrení a zmien. Súvisí to so situáciou v súvislosti s koronavírusovým ochorením, ktorej sa snažíme čeliť v každej oblasti nášho každodenného života. Napriek tomu sa v ŠKD všemocne snažíme vytvoriť deťom také prostredie, ktoré je pre ne nielen bezpečné v oblasti zdravia a prevencie, ale aj zmysluplné v oblasti využitia voľného času, tak potrebné pre ich zdravý a všestrnný rozvoj.
Aj napriek tomu, že v ŠKD fungujeme s menším počtom zúčastnených detí, pripravujeme pre deti množstvo zaujímavých aktivít. V tomto sychravom jesennom období sme zrealizovali tieto činnosti:
- Európsky týždeň športu
- Mesiac úcty k starším
- Šarkaniáda
- Týždeň jablka
- Zber jesenných prírodnín
- Jesenné tvorenie
- Tvorivé hry v prírode
Všetko zaujímavé nájdete tu: Jesen_v_SKD.pdf :)
61
O skúsenosť bohatší a ÚSPEŠNÍ !
Záujem, chcenie, odvaha skúsiť nové, odhodlanie, voľný čas... Aj to boli ochotní obetovať do získania novej skúsenosti naši traja deviataci: Leonard Anton Lazorík, Dávid Kravec a Dominik Kravec, ktorí sa pred časom pustili do celoslovenskej Programátorskej Minecraft: Education Edition súťaže.
Ich snaha nevyšla nadarmo!
Všetci traja sa stali úspešnými riešiteľmi tejto celoslovenskej súťaže a získali diplomy.
Chlapcom ďakujeme za to, že sa chopili príležitosti a ukázali nám, že pracovať na sebe a nebáť sa príležitosti je cesta, ktorá môže každého priblížiť k vysnívanému cieľu. Trocha odvahy a dôvery dokáže veľké veci!
GRATULUJEME, CHLAPCI! :)
eTwinning na našej škole aj tento školský rok :)
Program eTwinning sa zameriava na podporu využívania moderných informačných a komunikačných technológií za účelom vytvorenia partnerstiev európskych škôl . "E" je skratka pre "elektronický" a "twinning" znamená "partnerstvo, družba".
eTwinning nám umožňuje nájsť partnerskú školu, s ktorou môžeme realizovať školské projekty rôzneho charakteru v rámci vyučovania v bezpečnom virtuálnom prostredí (TwinSpace). Je ideálny na výmenu informácií a skúseností s kolegami-učiteľmi z Európy a ponúka tiež možnosti ďalšieho vzdelávania.
Naša škola sa aj tento rok zapojila do projektu s úžasnou témou – PÍŠEME LISTY DO SVETA.
Projekt trvajúci od začiatku októbra do mája, zahŕňa v sebe prácu žiakov na rozličných aktivitách týkajúcich sa tejto témy. Zapojení žiaci zo 7. a 8. ročníka budú plniť rôzne úlohy s cieľom predstaviť seba, aj prácu našej školy partnerom z Francúzska, Fínska, Turecka, Španielska a susedného Poľska.
Naši žiaci si nielen precvičia angličtinu v reálnych situáciách, spoznajú fakty o rozličných krajinách Európy, ale vyskúšajú si aj to, aké je to vrátiť sa k obdobiu, keď sa listy posielali poštou.
Máme za sebou prvú aktivitu. Naši žiaci pripravili listy pre svojich kamarátov zo zahraničia a už sme dostali aj prvú zahraničnú zásielku. Je od francúzskej školy, ktorá je koordinátorom projektu. Sme len na začiatku, ale už teraz sa tešíme, na ďalšie úlohy.
Informácie k celoplošnému testovaniu
Informácie týkajúce sa celoplošného testovanie sú k dispozícii na týchto odkazoch:
https://www.somzodpovedny.sk/koho-budeme-testovat/
https://www.somzodpovedny.sk/nezucastnili-ste-sa-testovania%e2%80%8b/
Aj MY sme súčasťou Európy
15.-23. október 2020 patrili v celej Európe programovaniu, prebiehal totiž Európsky týždeň programovania (Europe Code Week).
Ako JEDINÁ škola v Sabinovskom kraji sme sa zapojili do Európskeho týždňa programovania. Vytvoriť vlastnú hru v prostredí Scratch si vyskúšalo 106 žiakov 2. stupňa, z toho 49% tvorili dievčatá.
Ide o nezávislú iniciatívu, ktorej cieľom je hravou formou priblížiť každému programovanie a digitálnu gramotnosť. A kde ide o programovanie, tam my nemôžeme chýbať. V našej škole sme pripravili podujatie: Vytvor si vlastnú hru, do ktorého sa zapojila väčšina žiakov 5.-8. ročníka.
2
ROZHODNUTIE MINISTRA ŠKOLSTVA
Na základe rozhodnutia MŠVVaŠ SR zo dňa 23.10.2020 sa od 26.10.2020 do odvolania mimoriadne prerušuje školské vyučovanie v základných školách pre žiakov v 5. – 9. ročníku a žiaci týchto ročníkov prechádzajú na dištančnú formu vzdelávania.
Celé znenie tu:
Buď aj Ty strojcom pokoja a mieru vo svete
Žijeme vo zvláštnej situácii a vírus nás od seba navzájom oddeľuje. Ale pre pokoj a mier na celom svete, v rodinách, spoločenstvách, školách aj v našich dušiach môžeš urobiť veľmi veľa. Pritom stačí málo. Modli sa.
Svätý Páter Pio povedal: „Keď sa milión deti bude modliť ruženec, svet sa zmení“.
Modlitba ruženca spojí všetky deti na celom svete. Pomôž aj ty a zapoj sa.
Ako na to?
Nedeľa 18. októbra 2020
Ráno o 9:00 hod. vezmi do rúk ruženec a modli sa.
Môžeš sa modliť aj s rodičmi a súrodencami. Máš možnosť pripojiť sa k deťom vo vysielaní TV LUX.
Ak sa chceš dozvedieť viac, aj s návodom k modlitbe nájdeš na www.miliondeti.sk
Vyrecyklovali sme si PRVENSTVO!!! :)
„Vyhraj super ceny a pomôž PLANÉTE“ – to bola výzva súťaže „Recykluj a vyhraj“, ktorú každoročne organizuje firma Milk Agro. Všetci, ktorým nie je ľahostajná ochrana nášho životného prostredia a recyklujú, sa aktívne do zberu SABI viečok a tetrapakov zapojili. A oplatilo sa! Naša škola sa v tejto súťaži umiestnila takto:
- V kategórii A 4 – zber hliníkových viečok z výrobkov SABI sme získali pekné 4. miesto spomedzi 24 zapojených škôl.
V kategórii B4 – zber tetrapaku z čerstvého mlieka SABI sme boli ešte úspešnejší a umiestnili sme sa na vynikajúcom 1. mieste !!!
- Do kategórie E 2 – výtvor z výrobkov SABI sme sa tiež zapojili veľmi peknou prácou SABI robo, ktorá sa v silnej konkurencii určite nestratila, avšak umiestnenie nám uniklo.
A teraz, ako sa hovorí, to najlepšie nakoniec. Určite všetci čakáte na mená víťazov – najusilovnejších zberačov. V tomto školskom roku sú to títo žiaci:
- najusilovnejším zberačom v zbere SABI viečok je Natália Hegedüsová zo 4.B
- najusilovnejším zberačom v zbere tetrapakov je Kamil Straka zo 6.B
Výhercom srdečne blahoželáme!
Veľká vďaka patrí všetkým, ktorí sa do zberu zapojili.
SÚŤAŽ! SÚŤAŽ! SÚŤAŽ! SÚŤAŽ! SÚŤAŽ! SÚŤAŽ!
Rozprávali Ti starí rodičia svoje zážitky zo života a nestihol si ich ešte nikomu vyrozprávať?
Koordinátorka VMR v spolupráci s učiteľkami slovenského jazyka pri príležitosti Mesiaca úcty k starším vyhlasujú pre žiakov 4. – 9. ročníka literárnu súťaž
Čo mi rozprávali starí rodičia
Čo je Tvojou úlohou?
Napíš príbeh vyrozprávaný Tvojimi starými rodičmi a podpísaný ho dones svojej triednej pani učiteľke (4. roč.) alebo pani učiteľkám Slivkovej, Kallovej (2.stupeň). Desať najlepších prác postúpi do finálového školského kola, ktoré sa uskutoční 28.10.2020 v spoločenskej miestnosti.
Keď pred porotou zaujímavo odprezentuješ svoj príbeh a usmeje sa na Teba šťastie, môžeš vyhrať zaujímavú cenu.
PS: Každý žiak, ktorý odovzdá súťažnú prácu, dostane sladkú odmenu. :)
Prajeme Vám veľa dobrých príbehov!
Tento ročník netradične...
Žiaci 8. ročníka sa tento rok nemohli pre opatrenia spojené s ochorením COVID – 19 zúčastniť DOD na Ústavnom súde v Košiciach, ale o to s väčšou radosťou sa zapojili do literárnej a výtvarnej súťaže, ktorú Ústavný súd vyhlásil. Umiestnenie v súťaži sme síce nezískali, no práce našich žiakov sú zverejnené a môžete si ich pozrieť na webovom sídle súdu TU, kde nájdete aj zaujímavú videoprehliadku priestorov súdu.
Na našich ôsmakov sme hrdí a prajeme im veľa tvorivosti do ďalších súťaží.
2x účasť v prvej desiatke v cezpoľnom behu
Dňa 24.9.2020 sa v Sabinove uskutočnilo okresné kolo v cezpoľnom behu žiakov a žiačok ZŠ. V konkurencii 24 bežcov z ôsmich škôl sa na peknom 7.mieste v kategórii žiačok umiestnila Laura Štofaníková z 8.B a v kategórii chlapcov si úctyhodnú 8.priečku vybehal žiak ôsmeho ročníka.
Veríme, že tréningom, chcením a vytrvalosťou budeme tieto výsledky zlepšovať a o rok si opäť zabeháme spoločne v priateľskej atmosfére.
Školu môže niekedy reprezentovať aj robot ... :)
Viečka, rúry, lepidlo, tégliky, čas, energia, spolupráca... :) To všetko sa spojilo a tam, kde sa spája práca a dobrý nápad vzniká výnimočný výsledok.
Aj v tomto roku sme sa zapojili do súťaže "Recykluj a vyhraj". Náš výrobok - SABIrobot - je už na svojom mieste a čaká kedy bude môcť obslúžiť svojou multifunkčnosťou okolie. :)
Všetkým žiakom ďakujeme za ich nápady, snahu, tvorivosť i samotnú výrobu nášho reprezentanta v tomto školskom roku. :)
Výsledný výrobok stojí za to. Pozrite sa sami! :)
Aj vďaka nám dokáže malá pastelka veľké veci!
Našim dobrovoľníčkam a všetkým darcom ĎAKUJEME!
Verejná zbierka Biela pastelka už 19 rokov pomáha ľuďom so zrakovým postihnutím zlepšovať a skvalitňovať ich život. Jej organizátorom je Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska a ambasádorkou obľúbená moderátorka Adela Vinczeová.Na našej škole sme svoj dobrovoľný príspevok mohli odovzdať do zbierkovej pokladničky 18.9.2020. Symbolická pastelka, ktorú sme dostali ako prejav vďaky, nám bude pripomínať veľkú vec – osud nevidiacich a slabozrakých nám nie je ľahostajný a pomoc iným nám nie je cudzia. Tešíme sa, že aj s našou podporou sa mnohým ľuďom otvorí nová kapitola radostnejšieho a samostatného života.
Skúmali a skúšali sme na vlastnej koži :)
17. septembra sa aj žiaci II. stupňa vybrali na účelové cvičenie priamo do terénu. Po teoretickej príprave si sami, na vlastnej koži vyskúšali aké je to nájsť vhodné miesto na vytvorenie ohniska, overili si ošetrenie a prepravu zraneného a priamo aplikovali poznatky o pravidlách cestnej premávky, či už ako chodci alebo cyklisti.
Naši žiaci úspešne zvládli nielen teóriu, ale i prax... a dokonca si za prácu zaslúžili aj "koláče" v podobe slaninky, či klobásky, ktoré si sami ukuchtili. :)
Overili sme si ochranu života a zdravia v prírode :)
Didaktické hry v prírode
Vo štvrtok 17. septembra sa žiaci prvého stupňa zúčastnili didaktických hier v prírode, v rámci ktorých sa plnia učebné osnovy z prierezovej témy OCHRANA ŽIVOTA A ZDRAVIA.
Cieľom didaktických hier bolo preverenie vedomostí a praktických návykov žiakov v oblasti riešenia mimoriadnych udalostí, zdravotnej prípravy, pohybu a pobytu v prírode a jej ochrane. Za krásneho slnečného počasia si žiaci zopakovali zásady bezpečného správania sa v prírode. Spoznávali krajinu a zaujímavosti okolia obce. Počas pochodu okolo našej obce hľadali rastliny, ktoré dokázali pomenovať. Vyskúšali si určovanie svetových strán podľa slnka. Zvládli aj transport "zraneného" spolužiaka. Cestou hľadali prírodniny, z ktorých vytvorili pekný obrázok. V priebehu celého dopoludnia tiež zbierali odpadky – aktivita: Čo do prírody nepatrí.
Žiaci sa do jednotlivých činností aktívne a s radosťou zapájali. Hoci sa učili, opakovali a preverovali svoje vedomosti, stále to brali ako hru. A o to išlo. Prežili tak poučné a príjemné dopoludnie.
10
Srdečne Vás pozývame...
! DÔLEŽITÝ OZNAM !