• Štatút Školského parlamentu

Štatút ŽIACKEJ ŠKOLSKEJ RADY

pri ZŠ s MŠ Pečovská Nová Ves

Preambula

V zmysle ustanovenia § 26 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov sa vydáva tento štatút Žiackej školskej rady pri ZŠ s MŠ Pečovská Nová Ves, Školská 459/12, Pečovská Nová Ves 082 56.

Článok I.

Základné ustanovenie

1. Názov: Žiacka školská rada pri ZŠ s MŠ Pečovská Nová Ves

2. Adresa sídla: Školská 459/12, Pečovská Nová Ves 082 56

3. Logo:

4. Žiacka školská rada je dobrovoľným združením žiakov 5. – 9. ročníka ZŠ bez rozdielu národnosti, vierovyznania, či sociálneho pôvodu.

Článok II.

Pôsobnosť a poslanie Žiackej školskej rady

1. Žiacka školská rada (ŽŠR) je ustanovená podľa § 26 zákona NR SR č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

2. ŽŠR je iniciatívnym a poradným samosprávnym orgánom, ktorý sa vyjadruje k otázkam výchovy a vzdelávania.

3. Poslaním ŽŠR je zastupovať všetkých žiakov 2. stupňa ZŠ a v prípade potreby aj záujmy žiakov 1. stupňa ZŠ.

Článok III.

Činnosť Žiackej školskej rady

1. ŽŠR sa vyjadruje ku všetkým závažným skutočnostiam, ktoré sa vzťahujú k práci školy, vyjadruje sa k návrhom a opatreniam školy v oblasti výchovy a vzdelávania a podáva návrhy na mimoškolské činnosti, akcie a podujatia, ktoré zároveň organizuje.

2. ŽŠR rieši problémy a sťažnosti žiakov s vedením školy. Zastupuje žiakov vo vzťahu k riaditeľovi a k vedeniu školy, predkladá im svoje stanoviská a návrhy, zastupuje žiakov aj navonok.

3. ŽŠR prijíma, konzultuje a iniciuje návrhy na zveľadenie priestorov školy – výzdoba školy.

4. ŽŠR podporuje školskú záujmovú činnosť.

5. ŽŠR sa podieľa na tvorbe a dodržiavaní školského poriadku:

a) všíma si dochádzku spolužiakov, napomáha pri eliminácii ich neskorých príchodov na vyučovanie,

b) pomáha šetriť elektrickou energiou a vodou (zbytočne svietiace svetlo na WC a chodbách, tečúca voda v triedach a podobne),

c) upozorňuje na nedostatky, ktoré vyžadujú bežnú údržbu a úpravy (Kľučky, dvere, vodovodné kohútiky a podobne),

d) všíma si správanie, prospech a úspechy svojich spolužiakov a upozorňuje na ne v dobrom aj zlom slova zmysle.

e) dbá na bezpečné a slušné správanie spolužiakov počas vyučovania, počas prestávok aj počas stravovania v školskej jedálni.

6. ŽŠR je schopná uznášať sa, ak je na jej zasadnutí prítomná nadpolovičná väčšina všetkých členov. Na jej platné uznesenie je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných členov ŽŠR.

Článok IV.

Zloženie Žiackej školskej rady a spôsob voľby jej členov

1. ŽŠR má 9 členov. Funkčné obdobie Žiackej školskej rady v ZŠ je do konca školského roku, v ktorom sa uskutočnili voľby.

2. Členmi ŽŠR sú zastupovaní všetci žiaci školy.

3. V každej triede 5. až 9. ročníka sa zvolia dvaja zástupcovia tajným hlasovaním.

4. Zo zvolených zástupcov tried sa v celoškolských voľbách tajným hlasovaním zvolí 9 členov ŽŠR.

5. Členovia ŽŠR si spomedzi seba zvolia predsedu, podpredsedu a zapisovateľa tajným hlasovaním.

6. Z každej voľby sa robí zápisnica, ktorú zhotovuje zapisovateľ podľa vzoru spolu s prezenčnou listinou zo zasadnutia.

7. Predsedom ŽŠR sa stáva žiak, ktorý v tajnom hlasovaní získa najväčší počet hlasov.

8. Ak zanikne členstvo v ŽŠR napríklad ukončením štúdia alebo odvolaním, členmi ŽŠR sa stanú žiaci, podľa počtu získaných hlasov vo voľbách do ŽŠR.

V súvislosti so šírením ochorenia COVID-19 je možné meniť spôsob volieb a počet zvolených členov ŽŠR.

Článok V.

Práva a povinnosti člena Žiackej školskej rady

1. Člen má právo:

a) voliť a byť volený,

b) navrhovať kandidátov na funkciu predsedu ŽŠR,

c) byť informovaný o všetkých skutočnostiach, ktoré sú predmetom rokovania ŽŠR a slobodne sa k nim vyjadrovať,

d) hlasovať ku všetkým uzneseniam ŽŠR,

e) predkladať na rokovanie ŽŠR vlastné námety, prípadne materiály.

Člen ŽŠR je povinný sa zúčastňovať na jej zasadnutí. Neospravedlnená účasť na troch po sebe nasledujúcich zasadnutiach sa hodnotí ako nezáujem o výkon funkcie a neplnenie povinností člena ŽŠR podľa tohto štatútu.

2. Člen ŽŠR je povinný zabezpečiť ochranu osobných údajov chránených všeobecne záväznými právnymi predpismi, čiže dodržiavať mlčanlivosť o citlivých informáciách, ktoré sa dozvie počas členstva v ŽŠR.

3. Z každého zasadnutia ŽŠR sa vyhotoví zápisnica a priloží sa k nej prezenčná listina účastníkov zasadnutia.

Článok VI.

Povinnosti predsedu Žiackej školskej rady

1. Predseda ŽŠR je štatutárnym orgánom, ktorý riadi činnosť žiackej školskej rady a koná v jej mene.

2. Predseda ŽŠR zvoláva, pripravuje a riadi zasadnutia ŽŠR.

Článok VII.

ŽŠR zasadá jedenkrát v mesiaci a to v termíne vopred určenom po dohode členov ŽSR

Článok VIII.

Tento štatút bol prerokovaný a schválený na zasadnutí ŽŠR dňa 1. októbra 2020 a od toho dňa nadobúda účinnosť.

Pečovská Nová Ves, 1. október 2020

............................................                                                              ............................................

podpis predsedu ŽŠR                                                                        podpis riaditeľa školy