• Kto je školský špeciálny pedagóg?

             Školský špeciálny pedagóg je člen inkluzívneho tímu, ktorý na škole pôsobí. Spolu so školským psychológom, sociálnym pedagógom, školským logopédom a asistentmi učiteľa spolupracujú  na tom, aby škola mohla byť pre každého žiaka miestom, kde sa bude cítiť bezpečne, zažije pocit úspechu a v prípade akéhokoľvek problému spojeného s vyučovaním (ale aj mimo neho) sa mohol obrátiť na dospelých, ktorí  mu pomôžu.

             Školský špeciálny pedagóg pracuje so žiakmi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami ale aj s tými, ktorí majú z rôznych dôvodov dočasné problémy s učením.

                                               

         

        Aká je náplň práce školského špeciálneho pedagóga?

        •  realizuje individuálne intervencie so žiakmi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími  potrebami,
        •  spolupracuje s vyučujúcimi a asistentmi učiteľa  (konzultácie o vzdelávaní jednotlivých žiakov so špeciálnymi   výchovno-vzdelávacími potrebami),
        •  kompletizuje dokumentáciu integrovaných žiakov a spolupracuje s vyučujúcimi pri tvorbe individuálnych vzdelávacích programov pre integrovaných žiakov,
        •  dopĺňa do kabinetnej zbierky kompenzačné pomôcky pre žiakov a konzultuje s vyučujúcimi ich používanie u jednotlivých žiakov,
        • realizuje v triedach orientačnú diagnostiku žiakov za účelom vyhľadávania žiakov s ťažkosťami v učení,
        •  poskytuje konzultácie rodičom a spolupracuje s nimi,
        •  podľa potreby spolupracuje s Centrom pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie alebo s Centrom špeciálno-pedagogického poradenstva.

         

        Kto je žiak so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami a čo je

        to špeciálna výchovno-vzdelávacia potreba?

         

             Podľa školského zákona 245/2008 je žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami spravidla:

        1. žiak so zdravotným znevýhodnením, t. j.

         a) žiak so zdravotným postihnutím (s mentálnym postihnutím, so sluchovým postihnutím, so   zrakovým postihnutím, s telesným postihnutím, s narušenou komunikačnou schopnosťou, s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami, s viacnásobným postihnutím);

        b) žiak chorý alebo zdravotne oslabený, žiak s vývinovými poruchami (poruchou aktivity a pozornosti, s vývinovou poruchou učenia, žiak s poruchou správania);

        2. žiak zo sociálne znevýhodneného (znevýhodňujúceho) prostredia;

        3. žiak s nadaním.

         

             Špeciálnou výchovno-vzdelávacou potrebou je požiadavka na úpravu podmienok (obsahu, foriem, metód, prostredia a prístupov) vo výchove a vzdelávaní pre žiaka. Špeciálne výchovnovzdelávacie potreby vyplývajú zo zdravotného znevýhodnenia alebo nadania alebo vývinu žiaka v sociálne znevýhodňujúcom prostredí, ktorých zohľadnenie mu zabezpečí rovnocenný prístup k vzdelávaniu, primeraný rozvoj schopností, osobnosti, ako aj dosiahnutie primeraného stupňa vzdelania a primeraného začlenenia do spoločnosti.

         

        Ako budem vedieť, či je moje dieťa žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami?

             To, môže určiť iba centrum pedagogickopsychologického poradenstva a prevencie, ktoré na základe odborného vyšetrenia určí, či ide o žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.

             U niektorých detí  sa ale dá už od malička predpokladať, že budú potrebovať odlišný prístup (teda úpravu metód, foriem, prostriedkov...) na vyučovaní. Ide napríklad o deti, ktoré majú telesné, zmyslové, či mentálne postihnutie diagnostikované už pred vstupom do materskej alebo základnej školy. Stáva sa však aj to, že na „prekážky“  v učení natrafíme až v škole, počas procesu učenia. Najčastejšie ide o poruchy učenia a poruchu pozornosti. Preto je dôležité všímať si, ako sa vášmu dieťaťu darí s učením.

         

        Ako postupovať, ak som si všimol, že má moje dieťa problém s učením?

              Pri akýchkoľvek nejasnostiach sa vždy môžete obrátiť na triednu pani učiteľku, ktorá sa žiakom venuje dennodenne a viete s ňou odkonzultovať prípadné nejasnosti. V našej škole Vám svoju pomoc ponúkajú aj odborní zamestnanci – školská špeciálna pedagogička, školská psychologička a sociálna pedagogička. Pri podozrení, že má žiak naozaj problém s učením, pozornosťou alebo správaním, absolvuje s vaším súhlasom špeciálnopedagogické diagnostické vyšetrenie, na základe ktorého stanovia odborníci v poradenskom zariadení diagnózu a poskytnú odporúčania pre nasledujúci spôsob vzdelávania, do ktorého sa na pomoc vyučujúcim pripája aj inkluzívny tím.

         

        Ako pracuje školský špeciálny pedagóg so žiakmi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami?

             1. Pracuje so žiakmi v triede počas vyučovacej hodiny -  po dohode s vyučujúcim sa zameria na konkrétneho žiaka alebo sa podľa potreby priebežne venuje viacerým žiakom v triede.

             2. Pracuje so žiakom mimo  jeho kmeňovej triedy – po dohode s vyučujúcim pracuje školský špeciálny pedagóg so žiakom v miestnosti určenej na individuálne intervencie. Intervencie so žiakmi sa líšia v závislosti od potrieb žiakov. Ak žiak absolvoval odborné špeciálno-pedagogické vyšetrenie, školský špeciálny pedagóg sa riadi podľa odporúčaní zo správy z tohto vyšetrenia. S jednotlivými žiakmi napríklad trénuje oslabené poznávacie funkcie (zrakové vnímanie, sluchové vnímanie, pamäť, pozornosť, priestorovú orientáciu...), realizuje cvičenia na reedukáciu čítania, rozvíja matematické predstavy žiakov, komunikáciu, či trénuje so žiakmi rôzne techniky práce s textom.

             Počas týchto intervencií pracujú žiaci s rôznymi pomôckami, ktoré im uľahčujú prácu a pomáhajú zvládnuť úlohy, ale aj také, ktorými si trénujú oslabené poznávacie funkcie.

        Sú nimi napr.:

        - násobilkové tabuľky,

        - matematické kartičkové hry,

        - Čitateľské tabuľky,

        - čítacie okienka,

        - počítačový audiovizuálny program DysCom,

        - pracovné listy Kuliferdo,

        - zakúpené súbory pracovných listov (napr. na rozvoj pozornosti, zrakového vnímania,  vizuomotoriky)

        - vlastné vyrobené pracovné listy,

        - karty Logico Piccolo (napr. na rozvoj priestorového vnímania a vizuomotoriky),

        - obrázky,

        -  kartičky s písmenami,

        - upravené texty,

        - stavebnice,

        - pomôcky na rozvoj hmatového vnímania,

        - spoločenské hry (napr. Dooble, pexesá, Tik...tak bum...),

        - hry na rozvoj jemnej motoriky (napr. detské šitie, skladačky, plastelínu...) a pod.

    • Kontakty

      • Základná škola s materskou školou, Školská 459/12, Pečovská Nová Ves
      • riaditeľka: PaedDr. Katarína Sačková, 0911 566 303 zástupkyňa: RNDr. Gabriela Petríková, 0911 366 303 ekonomický úsek: p. Ing. Kochanová, p. Novická 0911 233 283 vedúca jedálne: p. Emília Vargová 0911 280 875 zástupkyňa riaditeľa pre MŠ: 0911 930 462 odhlasovanie stravy v MŠ: 0917 429 504
      • Školská 459/12 Pečovská Nová Ves Slovakia
      • 36158097
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje