Krok za krokom, pracujeme...
Projekt Školy, ktoré menia svet je zážitkový vzdelávací program pre žiakov ZŠ a SŠ kdekoľvek na Slovensku. Prostredníctvom zavádzania interaktívnych a zážitkových metód, prvkov kreatívneho a zábavného neformálneho vzdelávania do výučby podnecuje u žiakov kritické myslenie, myslenie v kontexte a v súvislostiach, mediálnu gramotnosť, demokratické zmýšľanie, morálne hodnoty, empatiu, občianskej povedomie o fungovaní štátu, občiansku angažovanosť a zodpovednosť. Projekt organizuje Inštitút pre aktívne občianstvo s podporou Nadácie ESET, siete tlačiarní Anwell a kníkupectiev Artforum.
V tomto školskom roku sa aj našej škole podarilo dostať do dvadsiatky škôl (16 stredných a 4 základné), na ktorých sa projekt spustil. V rámci neho nás čaká množstvo zaujímavých aktivít. Postupne ich budeme zverejňovať na tejto stránke.
SEPTEMBER
Príbeh, ktorý ma zaujal
Koordinátorka pre výchovu k manželstvu a rodičovstvu nás povzbudzuje k tomu, aby sme viac času trávili so svojou rodinou. Preto na tento mesiac pripravila pre žiakov 2. stupňa akciu Príbeh, ktorý ma zaujal. Vašou úlohou je porozprávať sa s členmi rodiny (aj tej širšej) o príbehoch, ktoré zažili a súvisia s našou obcou. Najzaujímavejší vyberte a odovzdajte pani učiteľke triednej. Na konci mesiaca sa z vašich prác vytvorí nástenka. Okrem príjemne stráveného času s blízkymi sa tak dozviete zaujímavosti o našej obci.
Plyšáčik
Aj s touto aktivitou prišla koordinátorka pre výchovu k manželstvu a rodičovstvu. Je určená pre žiakov 1. ročníka. Na začiatku mesiaca jeden žiak dostane domov plyšáčika aj so zošitom. Do zošila nakresli alebo pomocou rodičov napíše, čo v ten deň s plyšáčikom zažil. Na ďalší deň plyšáčika so zošitom predá ďalšiemu žiakovi. Na konci mesiaca triedna učiteľka prečíta žiakom na triednickej hodine, čo plyšáčik s deťmi zažil.
Zelená hliadka
Aj v tomto školskom roku sa všetky triedy našej školy postupne zapoja do zelenej hliadky. Jej úlohou je zabezpečovať čistotu areálu školy. Čím viac budeme na seba a svoje okolie myslieť, tým menej práce budete mať J Ďakujeme triedam, ktoré sa zapojili v septembri.
Záložka do knihy
Od tohto mesiaca na naša škola opäť zapája do projektu Záložka do knihy. Na hodinách výtvarnej výchovy ale aj doma môžete vytvoriť záložku, ktorou potešíte žiaka zo základnej školy v Českej republike. Dajme si vedieť, že na seba myslíme!
Biela pastelka (22.9.2017)
Vďaka spolupráci koordinátora pre drogovú prevenciu a žiackeho parlamentu sa naša škola aj tento rok zapojila do verejnej zbierky zameranej na pomoc nevidiacim a slabozrakým občanom. Ďakujeme, že aj vy ste otvorili svoje srdcia a pomohli.
Európsky deň jazykov (26.9.2017)
Aj v tomto školskom roku sme si pripomenuli Európsky deň jazykov zaujímavými aktivitami na 1. aj 2. stupni. Tento deň podporuje výuku cudzích jazykov medzi všetkými občanmi Európskej únie. V rámci projektu Škola, ktorá mení svet sme vytvorili skupinu žiakov, ktorá uvažovala o tom, že cudzie jazyky potrebujeme vedieť aj na to, aby sme ako krajiny mohli spolupracovať a navzájom si pomáhať. Túto skupinu tvorili dvaja zástupcovia zo všetkých tried druhého stupňa. Okrem diskusie na danú tému žiaci rozmýšľali aj o tom, ktoré slová sú pre nás najdôležitejšie. Skupina sa rozhodla pre pozdravy a slova ďakujem, prosím a pomoc. Za najkrajšie slovo si vybrali ľúbim ťa. Toto slovo potom preložili do jazykov všetkých krajín Európskej únie a spolu s ich vlajkami z nich urobili papierovú reťaz. Okrem toho vytvorili veľké plagáty, ktoré nám pomôžu pomenovať časti ľudského tela a domu v troch jazykoch, ktoré sa učia na našej škole. Žiaci si sami úlohy rovnomerne rozložili medzi seba a počas celého dňa spolupracovali, pomáhali si a efektívne komunikovali. Na záver so svojimi dielami navštívili všetky triedy druhého stupňa a predstavili im svoju prácu. V každej triede boli odmenení potleskom, čo im určite zlepšilo deň, aj takto sa snažíme meniť svet. A určite aj vás potešilo, keď ste na ich tvárach po potlesku videli úsmev. Viac fotiek z akcie si môžete pozrieť v časti Fotoalbum.
Diskusia: Demokracie vs. Diktatúra (28.9.2017)
Potom, čo si žiaci 9. ročníka upevnili poznatky o tom, čo je diktatúra a čo demokraciu, prebehla na hodine dejepisu diskusia na danú tému. Vybrať si pre žiakov nebol problém, ale ich úlohu bolo svoj názor kultivovane vysvetliť a vedieť reagovať na protiargumenty.
Deň otvorených dverí na Ústavnom súde SR (29.9.2017)
Žiaci 8. ročníka využili možnosť prezrieť si priestory Ústavného súdu SR a preveriť si svoje poznatky o tejto inštitúcii počas Dňa otvorených dverí. Stretli sa s predsedníčkou ústavného súdu a sprievodkyňa im vysvetlila, na čo slúžia jednotlivé kancelárie. Ubezpečila ich, že napriek tomu, že ústavný súd nemôže nikoho potrestať a odsúdiť, lebo väčšinou sa zaoberá súladom a výkladom právnych noriem, o jeho pomoc môžu požiadať aj ľudia, ktorých základné práva a slobody boli porušené.
Schránka dôvery (29.9.2017)
Naša škola pod vedením koordinátorky pre drogovú prevenciu spúšťa internetovú schránku dôvery. Od 1.10. bude pre vás slúžiť ako bútľavá vŕba. Môžete sa jej vyžalovať s tým, čo vás trápi ale aj teší. Môžete nás upozorniť na nejaký problém, napr. šikanu ale aj priamo navrhnúť riešenie. Napísať môžete na helppnves@gmail.com. Upozorňujeme, že aktívna zostáva aj pôvodná schránka dôvery, ktorá sa nachádza na stene pri vstupe do školy.
OKTÓBER
Detský čin mesiaca
Od tohto mesiaca sa na našej škole spúšťa akcia Detský čin mesiaca. Pozorne si všímaj, čo sa okolo teba deje a v priebehu mesiaca odovzdaj pani učiteľke triednej papierik s menom spolužiaka, ktorý podľa teba urobil nejaký dobrý čin. Na poslednej triednickej hodine s pani učiteľkou vyberiete ten naj. Pani učiteľka si môže zvoliť aj iný postup. Z detských činov za jednotlivé triedy žiacky parlament vyberie ten naj. Autora naj detského činu čaká aj mala odmena. Ale my sme k sebe pozorní aj bez odmien, že?
Tabuľa nápadov (16.10.2017)
Od 16.10. bude na chodbe 2. stupňa, medzi 6.B a 7.B, umiestnená biela tabuľa. Je tam pre tvoje super nápady. Môžeš na ňu napísať, čo sa ti na škole páči, čo by si chce zmeniť, ako by si ju chcel vylepšiť, skrášliť, ale najmä, čo by si na škole chcel v rámci projektu Školy, ktoré menia svet: o akých témach by sa chceli rozprávať, koho by škola mohla pozvať na besedu a pod. Môžete sa tu pochváliť aj tým čo viete, niečo nakresliť či napísať. Na konci mesiaca vaše super nápady spíšu členovia žiackeho parlamentu. Porozmýšľajú nad nimi a tie naj sa zrealizujú.
Tabuľa nápadov – október
Jedným z návrhov za tento mesiac bola prosba o úpravu toaliet na strane B. Autor návrhu rozmýšľal rovnako ako vedenie školy, ktoré si tento problém všimlo a o jeho riešení bolo už rozhodnuté. Takže práve v týchto dňoch sa vaša požiadavka plní.
Detský čin mesiaca - október
V projekte Detsky čin mesiaca parlament vybral Denisku Blizmanovú zo 4. B za jej pomoc ťažko chorej staršej sestre. Z Deniskinej ochoty sa tešíme a jej sestre, Paťke, prajeme skoré a najmä úplne uzdravenie. Cenu predala predsedníčka žiackeho parlamentu Ivana Bujňáková.
Čítame starším
20.10.2017 zástupcovia 5.-9. ročníka pod vedením p. uč. Telepákovej v rámci projektu Školy, ktoré menia svet zrealizujú akciu: Čítame starším v dennom stacionári Betánia v Lipanoch. Okrem skupinového čítania nárečových textov obdarujú klientov zariadenia krásnou látkovou kyticou. Výsledkom stretnutia bude zborník ľudových zvykov a tradícií, ktoré žiaci spíšu na základe spoločného rozprávania so seniormi.
A ako bolo?
Jeseň a s ňou spojený mesiac október nám so sebou priniesli odkaz, aby sme nezabudli myslieť na tých, ktorí prežívajú jeseň života nielen v tomto ročnom období. V takomto duchu sa niesla aj akcia s názvom Čítame starším, ktorá prebiehala 20. 10. 2017 v priestoroch denného stacionára Betánia v Lipanoch. V rámci skupinovej práce si žiaci a seniori čítali texty o tradíciách a zvykoch na Slovensku. Spoločné čítanie vzápätí vystriedali rozhovory, kde žiaci vyzbrojení otázkami zisťovali, ako sa v našom okolí kedysi žilo. Svojim zisteniam dali aj písomnú podobu, s ktorou ešte budú pracovať. O tom, že sa dá spojiť príjemné s užitočným svedčili spokojné, usmiate tváre starkých, ktorí nás v uvoľnenej atmosfére potešili okrem iného aj spevom ich obľúbených piesní, či vlastnej hymny.