• Plán práce

•

V našej škole sa môžu žiaci aktívne zapájať do rôznych aktivít a programov, ktoré podporujú zdravý životný štýl. Medzi ne patria aktivity na podporu prevencie obezity u detí školského veku. Súčasťou výchovno-vzdelávacieho procesu je aj prevencia závislostí a prevencia patologických javov.

Počas školského roka budú žiaci zapájaní do aktivít zameraných na formovanie vzťahu k zdravému životnému štýlu, ochranu telesného a duševného zdravia, odstraňovanie zdraviu škodlivých vplyvov a prevenciu rizikového správania (násilie, šikanovanie, záškoláctvo, agresivita, delikvencia, kriminalita, drogové závislostí, zneužívanie, prejavy extrémizmu, terorizmu, HIV/AIDS, obchodovanie s ľuďmi, zlepšenie psychosociálnej klímy a podporu duševného zdravia.

Koordinátor prevencie: Mgr. Daniela Babjaková

Plán práce koordinátora drogovej prevencie v šk. roku 2016/2017 vychádza z nasledujúcich dokumentov:

• POP MŠ SR na rok 2016/2017 – čl. 1.5.10 Zdravý životný štýl a čl.1.5.11 Bezpečnosť a prevencia.
          • Národná protidrogová stratégia SR na roky 2013-2020
          • Národný program podpory zdravia v SR na rok 2016
          • Národný akčný plán pre problémy s alkoholom na roky2013-2020
          • Národný akčný plán na prevenciu obezity v SR
          • Metodické usmernenie č. 7/2006-R z 28. marca 2006  k prevencii a riešeniu šikanovania žiakov v školách a školských zariadeniach

Cieľom práce koordinátora prevencie je:

• aktívne zapájať deti a žiakov do aktivít a programov, ktoré podporujú výchovu ku zdraviu a zdravý životný štýl,
          • realizovať aktivity a programy na podporu prevencie obezity, telesného a duševného zdravia,
          • informovať žiakov o škodlivých a vedľajších účinkoch alkoholu, fajčenia, drog, dopingových látok,
          • informovať zákonných zástupcov o preventívnych aktivitách školy, ako aj o možnostiach odbornej pomoci, ktorú poskytujú CPPPaP v Sabinove,
          • priebežne monitorovať správanie sa detí a žiakov a zmeny, v prípadoch podozrenia na porušovanie ich zdravého osobnostného vývinu alebo podozrenia, že by mohli byť vystavení ohrozeniu života, zdravia alebo neľudskému a zlému zaobchádzaniu, zabezpečiť ich ochranu a bezodkladne riešiť vzniknutý problém v súčinnosti s vedením školy a zákonnými zástupcami dieťaťa a žiaka,
          • v súlade s úlohami Národného programu boja proti obchodovaniu s ľuďmi na roky 2015 – 2018 sa odporúča realizovať besedy s vyškolenými odbornými zamestnancami z CPPPaP o rizikách práce v zahraničí a o prevencii pred neľudským zaobchádzaním, obchodovaním s ľuďmi a otrockou prácou.
          • Prevencia HIV/AIDS – celoslovenský projekt Červené stužky
          • Prevencia šikanovania, riziká internetu,  prevencia kyberšikany
          • Riziká dospievania

Odporúčané linky:

www.bezpre.sk, www.minv.sk, www.obchodsludmi.sk, www.prevenciasikanovania.sk, www.statpedu.sk, www.minedu.sk, www.zodpovedne.sk; www.stopline.sk; www.ovce.sk; www.pomoc.sk.

Metódy a formy práce:

• prednášky,
          • besedy s odborníkmi,
          • práca na triednických hodinách,
          • videoukážky a prezentácie,
          • dotazníky, ankety,
          •  monitorovanie správania žiakov,
          • prosociálna činnosť bez očakávania reciprocity,
          • nástenky, plagáty, informačné panely.

Pri všetkých aktivitách sú zohľadňované vekové osobitosti žiakov, ich schopnosti a záujmy, ako aj ich rodinné prostredie.

Prevencia drogových závislostí v škole vychádza z článku 33 Dohovoru o právach dieťaťa a Európskej protidrogovej stratégie. Týka sa realizácie preventívnych opatrení na úrovni škôl a školských zariadení, priorít rezortu školstva, výchovno-vzdelávacích projektov a programov.

„Vážme si život, robme svet krajším - s úsmevom a priateľmi to pôjde ľahšie.“

„Život máš iba jeden – neexperimentuj zbytočne, žiadne reprízy nebudú.“

Mgr. Daniela Babjaková